Dzień bez komputera. Dlaczego warto zrobić detoks i zmienić nawyki?

18 CZERWCA 2019

Dzień bez komputera.
Dlaczego warto zrobić
detoks i zmienić nawyki?

Nie każdy może sobie pozwolić na całkowite odcięcie się od telefonu, tabletu, Internetu, ale każdy może zmienić swoje przyzwyczajenia lub nawyki. Zbyt długi tryb online może mieć negatywny wpływ, zarówno na ciało, jak i umysł.

Można robić detoks od wielu rzeczy: cukru, glutenu, alkoholu, fast food- u, ale także od telewizji, urządzeń mobilnych, a także od ciągłego bycia online. Dla osób uzależnionych od Internetu powstają nawet specjalne wyjazdy, które służą zmianie nawyków, bo jak wiadomo, sam detoks to za mało. Ważna jest zmiana postawy, która może zaowocować konkretnymi zmianami w życiu.

Tydzień detoksykujący nad morzem

Jeśli czujesz się przemęczony, niedożywiony, niewyspany, rozkojarzony, masz trudności w koncentracji, przyda Ci się detoks, nie tylko od komputera, ale także żywieniowy i ruchowy. Możesz go przeprowadzić w domu lub zdecydować się na wczasy nad Bałtykiem, wybierające taki hotel nad morzem, np. w Kołobrzegu, którego oferta obejmuje holistyczne podejście do ciała (nie tylko zabiegi relaksacyjne, ale też konsultacje dietetyczne i rozmowę np. z joginką).

Przeładowanie informacjami

Czy wiesz, że w jednej dzisiejszej gazecie można znaleźć tyle informacji, ile zgromadził cały XVIII wiek? To pokazuje, jak dużo bodźców nas otacza, w czym ogromną rolę pełni Internet, artykuły w którym jeden wątek prowadzi do kilku kolejnych, a te do następnych. Zbyt duża ilość informacji sprawia, że chłoniemy kompulsywnie i bez zastanowienia wpadając w tzw. pętlę przymusu – zdaje się nam, że wciąż coś omijamy lub wiemy za mało. Całe szczęście to tylko mylne wrażenie, które może ulec rozmyciu. Wczasy nad morzem mogą Ci w tym pomóc.

Uzależnienie czy nawyk?

Uzależnienie od technologii nie musi od razu przybierać ekstremalnej formy, wystarczy, że wejdzie w nawyk. Skutki widać szybko. Zdrowotne konsekwencje, czyli pochylona sylwetka, przemęczenie, niedożywienie, niewyspanie odczujemy niemal od razu. Poznawcze, np. trudności w koncentracji i absorpcji wiedzy mogą przyjść z czasem. Skutkiem ubocznym zbyt długiego przebywania w wirtualnym świecie mogą być również problemy z komunikacją w realnej rzeczywistości (szczególnie, jeśli należymy do osób nieśmiałych). Jeśli zaobserwujemy podobne zjawiska u siebie lub bliskich, warto choćby dla równowagi rozpocząć detoks, który zmieni nasze nawyki. Jak to zrobić?

Detoks na wiele sposobów

Jedni zaczynają od jednego dnia bez telefonu, inni wprowadzają weekendy w trybie offline, inni wyjeżdżają na wakacyjny detoks. Odpoczynek od digitalu to też jedna z form relaksu, jakie mogą zagwarantować wczasy nad morzem bałtyckim. Warto przejrzeć ofertę takich hoteli i zadbać o siebie kompleksowo.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Shuum Boutique Wellness Hotel moich danych osobowych w postaci adresu e-mail w celach marketingowych. Przyjmuję do wiadomości, że przetwarzanie danych osobowych będzie łączyło się z wysyłką na podany przeze mnie adres e-mail ofert i informacji o promocjach obowiązujących w Shuum Boutique Wellness Hotel. Przyjmuję do wiadomości, że zgoda na przetwarzanie danych osobowych może być w każdej chwili wycofana.